„Budowa i wdrażanie innowacyjnych narzędzi ograniczających zjawisko pracy nierejestrowanej w instytucjach współodpowiedzialnych za minimalizację zjawiska "szarej strefy"
na rynku pracy" (Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój, Działanie 4.3 Współpraca ponadnarodowa)
na rynku pracy" (Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój, Działanie 4.3 Współpraca ponadnarodowa)
Cel główny projektu:
Podniesienie poziomu wiedzy o konsekwencjach pracy nierejestrowanej w perspektywie życia, w tym wzrost świadomości pracowników i pracodawców oraz zmniejszenie prawdopodobieństwa podjęcia pracy w „szarej strefie" dzięki stworzeniu sieci współpracy z instytucjami polskimi i zagranicznymi, przy użyciu innowacyjnych rozwiązań.
Projekt przyczyni się do osiągnięcia celu szczegółowego PO WER poprzez wdrożenie nowych rozwiązań w zakresie kształcenia przez całe życie (podniesienie świadomości pracowników i pracodawców dzięki szkoleniom oraz podniesienie kompetencji pracowników instytucji rynku pracy w temacie pracy nierejestrowanej) oraz tworzenia polityk publicznych (poprzez stworzenie i wdrożenie w instytucjach kontrolnych produktów: metody kalkulacji i dezagregacji luki w PIT oraz modelu prognostycznego, co pozwoli na bardziej skuteczne przeprowadzanie kontroli oraz wskazanie sektorów podatnych na pracę nierejestrowaną).
Adresatami projektu są:
Pracownicy, potencjalnie pracujący bez stosunku pracy
Pracodawcy, zatrudniający pracowników w „szarej strefie"
Instytucje rynku pracy
Organizacje współpracujące z cudzoziemcami
Instytucje kontrolne
Instytucje badawcze, kierujące swoje działania do organizacji pracodawców
Planowane efekty:
W ramach projektu wypracowane zostaną efekty w dwóch filarach. W ramach pierwszego z nich, poświęconego Rynkowi Pracy zostaną opracowane i wdrożone innowacyjne programy szkoleń z konsekwencji pracy w „szarej strefie" z perspektywy cyklu życia. Szkolenia, dostępne zarówno w formie stacjonarnej jak i wersji online, dedykowane będą szerokiemu gronu odbiorców: pracownikom, zatrudnionym w „szarej strefie" i ich pracodawcom, instytucjom badawczym, zajmującym się pracą nierejestrowaną, instytucjom rynku pracy oraz organizacjom, współpracującym z cudzoziemcami. Dzięki innowacyjnej tematyce szkoleń, podniesiona zostanie świadomość nt. konsekwencji pracy nierejestrowanej wśród ww. grup odbiorców.
Szkolenia w projekcie będą prowadzone w dwóch etapach: testowym oraz wdrożeniowym, podczas których planuje się organizację szkoleń stacjonarnych oraz on-line.
W ramach drugiego filaru projektu, dotyczącego Polityki Fiskalnej, opracowana zostanie metoda kalkulacji i dezagregacji luki w PIT, a także model prognostyczny, szacujący skutki finansowe proponowanego w projekcie rozwiązania dla finansów publicznych.
Partnerzy projektu:
Instytut Pracy i Spraw Socjalnych
The Institute of Public Finance (Chorwacja)
Krajowa Administracja Skarbowa
Maguire Policy Research Ltd (Wlk. Brytania)
Ochotnicze Hufce Pracy - Komenda Główna
Stowarzyszenie Interwencji Prawnej
Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach
Wojewódzki Urząd Pracy w Olsztynie
Wartość projektu: 4 006 521,21 zł
Wkład Funduszy Europejskich: 3 777 748,85 zł